Към втора част
17 психологически трика, за да накарате хората веднага да ви харесат (първа част)
Повечето приятелства се развиват толкова естествено, че дори не си давате сметка как и кога са започнали. Понякога обаче искате да положите усилия да се сприятелите с нов познат или да станете по-добър приятел на съществуващите си приятели. За да ви помогнем на този фронт, ние проучихме психологическите изследвания, за да намерим подкрепени от науката стратегии, които да накарат хората да ви харесат, споделят от Бизнес Инсайдер.
Прочетете, за да разберете как да развиете по-добри отношения по-бързо.
1. Копирайте ги
Тази стратегия се нарича отразяване и включва деликатно имитиране на поведението на другия човек. Когато говорите с някого, опитайте да копирате езика на тялото му, жестовете и израженията на лицето.
През 1999 г. изследователи от университета в Ню Йорк документираха „ефекта на хамелеона“, който се появява, когато хората несъзнателно имитират поведението на другия и това мимикриране улеснява харесването.
Изследователите са имали 78 мъже и жени, които са работили по задача с партньор. В края на взаимодействието изследователите накарали участниците да посочат колко харесват тези партньори. Установено е със сигурност, че участниците са по-склонни да кажат, че харесват партньора си, когато партньорът имитира поведението им.
2. Прекарвайте повече време около тях
Според ефекта на проста експозиция хората са склонни да харесват неща, които са им познати. Познаването на този феномен датира от 50-те години на миналия век, когато изследователите от Масачузетския технологичен институт откриват, че студентите, които живеят по-близо един до друг в жилищни комплекси, са по-склонни да бъдат приятели, отколкото ученици, които живеят по-отдалечени.
Това може да се дължи на факта, че учениците, които живеят наблизо, могат да изпитат по-пасивни ежедневни взаимодействия помежду си, като например поздрави в общата стая или кухнята. При определени обстоятелства тези взаимодействия могат да се превърнат в пълноценни приятелства.
Съвсем наскоро психолозите от университета в Питсбърг накараха четири жени да се представят за студентки в университетски клас по психология. Всяка жена се появи в клас различен брой пъти. Когато експериментаторите показаха на учениците от мъжки пол снимки на четирите жени, мъжете демонстрираха по-голям афинитет към онези жени, които бяха виждали по-често в клас - въпреки че не бяха взаимодействали с никоя от тях.
Взети заедно, тези открития показват, че просто прекарването на повече време с хората може да ги накара да ви харесат повече. Дори и да не живеете в близост до приятелите си, опитайте да се придържате към постоянна рутина с тях, като например да излизате на кафе всяка седмица или да ходите на час заедно.
3. Правете комплименти на други хора
Хората ще свързват прилагателните, които използвате, за да опишете други хора, с вашата личност. Това явление се нарича спонтанно пренасяне на чертата.
Едно проучване установи, че този ефект се е появил дори когато хората са знаели, че определени черти не описват хората, които са говорили за тях.
Според Гретхен Рубин, автор на книги, включително „Проектът за щастие“, „каквото и да кажете за други хора, влияе върху това как хората ви виждат“. Ако опишете някой друг като истински и мил, хората също ще ви свържат с тези качества. Вярно е и обратното: Ако непрекъснато говорите против хора зад гърба им, приятелите ви ще започнат да свързват негативните качества и с вас.
4. Бъдете в отлично настроение
Емоционалната зараза описва какво се случва, когато хората са силно повлияни от настроенията на другите хора. Според изследване на университета в Охайо и на Хавайския университет хората могат несъзнателно да усещат емоциите на хората около тях.
Ако искате да накарате другите да се чувстват щастливи, когато са около вас, направете всичко възможно, за да общувате с положителни емоции.
[caption id="attachment_4889" align="alignnone" width="626"] снимка: Freepik[/caption]
5. Сприятелете се с приятелите им
Теорията за социалната мрежа, която стои зад този ефект, се нарича триадично затваряне, което означава, че двама души вероятно ще са по-близки, когато имат общ приятел.
За да илюстрират този ефект, студенти от Университета на Британска Колумбия разработиха програма, която сприятелява случайни лица във Facebook. Те открили, че хората са по-склонни да приемат заявката си за приятелство, тъй като броят им на общи приятели се е увеличил - от 20% без общи приятели до близо 80% с повече от 11 общи приятели.
6. Не прекалявайте с комплиментите
Теорията за загуба на междуличностната привлекателност предполага, че вашите положителни коментари ще окажат по-голямо въздействие, ако ги предоставяте само от време на време.
Изследване от 1965 г. на изследователи от Университета в Минесота показва как тази теория може да работи на практика. Изследователите са накарали 80 студентки да работят по двойки по дадена задача и след това са позволили на тези ученици да „подслушат“ партньорите си да говорят за тях. В действителност експериментаторите бяха казали на партньорите какво да кажат.
При един сценарий всички коментари бяха положителни; при втори сценарий всички коментари бяха отрицателни; при трети сценарий коментарите преминаха от положителни към отрицателни; и в четвърти сценарий коментарите преминаха от отрицателни към положителни. Оказва се, че учениците са харесвали най-добре своите приятели, когато коментарите са преминавали от положителни към отрицателни, което предполага, че хората обичат да чувстват, че са ви спечелили в някаква роля.
[caption id="" align="alignnone" width="626"] снимка: Freepik[/caption]
7. Демонстрирайте топлина и компетентност
Социалният психолог Сюзън Фиске предложи модела на стереотипното съдържание, който е теория, според която хората преценяват другите въз основа на тяхната топлина и компетентност.
Според модела, ако можете да се представите като топли - т.е. неконкурентен и приятелски настроен - хората ще се чувстват така, сякаш могат да ви се доверят. Ако изглеждате компетентни - например, ако имате висок икономически или образователен статус - те са по-склонни да ви уважават.
Психологът от Харвард Ейми Къди казва, че особено в бизнес условия е важно първо да се демонстрира топлина, а след това компетентност. "От еволюционна гледна точка", пише Къди в книгата си "Присъствие", "по-важно е за нашето оцеляване да знаем дали човек заслужава нашето доверие."
8. Разкривайте своите недостатъци от време на време
Според ефекта на падането, хората ще ви харесат повече, след като направите грешка - но ако те вярват само, че обикновено сте компетентен човек. Разкриването, че не сте перфектни, ви прави по-относителни и уязвими към хората около вас.
Изследователят Елиът Аронсън открива за първи път този феномен, когато изучава как простите грешки могат да повлияят на възприеманото привличане. Той помоли студенти от университета в Минесота да слушат магнетофонни записи на хора, участващи в тест.
Когато в края на интервюто хората са се справили добре, но са разляли кафе, учениците са ги оценили по-добре по отношение на симпатичността, отколкото когато са се справили добре в теста и не са разляли кафе или не са се справили добре във викторината и са разляли кафе .