Източник: Euronews.
Най-голямата ферма за насекоми в света се строи във Франция
Най-голямата ферма за насекоми в света е в процес на строене. Тя е разположена на един час от френската столица. Новата ферма може да помогне за осигуряването на животински протеин, съобщават Euronews.
Kомпанията, която стои зад фермата, Ÿnsect, се фокусира върху начините за използване на насекоми за намаляване на екологичния отпечатък върху земята от дейността на хората, свързана със земеделието.
[caption id="" align="alignnone" width="1052"] Euronews[/caption]
Фермерите вярват, че насекомите са добър начин да заместят други животински протеини в хранителната верига, като ги използват за хранене на риба и добитък или като съставка в храната за домашни любимци. Отпадъците, произведени от стотици милиони насекоми, могат да се използват за торене на посевите.
„Нашата амбиция е да революционизираме хранителната верига, която буквално започва от основата: насекоми и почва“, казва Антоан Юбер, съосновател, президент и главен изпълнителен директор на Ÿnsect.
„Това засяга всички нас, независимо дали сме любители на месото или вегани, защото така се хранят нашите растения и животни.“, допълва още той.
Компанията твърди, че отглеждайки червеи във фермата, те могат да използват 98% по-малко земя и значително да намалят въздействието на въглерода и биологичното разнообразие при производството на протеини.
Организацията на ООН за прехрана и земеделие прогнозира, че до 2050 г. производството на храни ще трябва да нарасне със 70%, за да отговаря на нуждите на населението. По-голямата част от земята, предвидена за земеделие, вече се използва, което означава, че ще трябва да се използват по-иновативни и устойчиви решения, за да могат всички да бъдат нахранени.
Една от идеите на компанията за употреба на протеина от насекоми е за хранене на риба. Отглежданите във фермите видове, включително сьомга и скариди, често се хранят с дива уловена риба, което застрашава запасите, останали в океаните.
„С изменението на климата и увеличаването на популациите в световен мащаб трябва да произвеждаме повече храни с все по-малко налична земя и по-малко ресурси, така че да не обезлесяваме горите и да не унижощаваме запасите си на вода“, допълва Хюбърт.