Най-красивите часовници в Европа
Назад във времето! Рано в неделя сутринта часовниците в Европа бяха върнати с един час назад, за да се настроят на зимно часово време. Ето списък, пунликуван от Deutsche Welle, на някои от най-красивите в Европа.
Биг Бен в Лондон
[caption id="attachment_5988" align="alignnone" width="300"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Най-известната европейска часовникова кула се намира в Лондон. Наричайки я „на галено“ Биг Бен, кулата всъщност се казва Кула Елизабет. Биг Бен е наименованието на най-голямата и най-тежката от петте камбани. Мелодията "Гласът на Великобритания", изсвирена от камбаните, обикновено звъни на всеки час. До 2021 г. обаче камбаната ще мълчи поради ремонтни дейности. Изключения ще се правят само на специални празници.
Часовникът на кметството в Прага
[caption id="attachment_5989" align="alignnone" width="300"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Астрономическият часовник в кметството на Прага от 1410 г. е шедьовър на готическата технология. Според легендата, след завършване очите на строителя са изтръгнати, така че часовникът да остане уникален в света. И той е уникален! 12-те апостоли радват посетителите на стария град на Прага със своята куклена пиеса.
Часовник за световно време в Берлин
[caption id="attachment_5990" align="alignnone" width="300"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Часовникът за световното време на Alexanderplatz е от по-нов модел. Проектиран е по времето на Източна Германия от индустриалния дизайнер Ерих Джон и през 1969 г. е представен на обществеността. Оттогава той се превърна в популярно място за срещи на берлинчани и туристи. Най-отгоре е опростен модел на нашата слънчева система и цилиндърът отдолу показва времето в 24-те часови зони на земята.
Часовникова кула Zytglogge в Берн
[caption id="attachment_5991" align="alignnone" width="195"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Що се отнася до часовниците, Швейцария трябва да се види. Часовниковата кула Zytgogge от 1530 г. е забележителността на столицата Берн. На часовника туристите винаги могат да наблюдават играта на фигури, изобразяващи бияча на златния час, петела и Хронос, бога на времето.
Glockenspiel в Мюнхен
[caption id="attachment_5992" align="alignnone" width="300"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Два или три пъти на ден фигурите на glockenspiel правят голямото си представяне в кметството на Мюнхен. Фигурите в естествен размер изобразяват две събития от историята на града в Мюнхен: сватбата на херцог Вилхелм V. през 1568 г. и танцът на бъчвата, изобразяващ непокорството след опустошителна епидемия от чума. Колкото и исторически да е glockenspiel, той се експлоатира със слънчева енергия по много модерен начин.
Часовникова кула във Венеция
[caption id="attachment_5994" align="alignnone" width="300"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Астрономическият часовник на площад „Сан Марко“ показва не само времето, но и настоящата зодия, както и фазите на луната и слънцето. До последната реставрация през 1998 г., "Температоре", пазачът на кулата, живееше в кулата със семейството си. От 2006 г. насам часовникът се наблюдава цифрово.
Къщата на магията в Блоа
[caption id="attachment_5995" align="alignnone" width="300"] Снимка: Pixabuy[/caption]
Това не е истински часовник, но главите на драконите във френския град Блоа все още показват времето. На всеки половин час те се появяват на прозорците и се движат по ужасяващ начин. Зад фасадата има музей, който дава поглед в историята на магията, защото бащата на съвременната магия Робърт-Худин е роден в Блоа.