Перу отваря Мачу Пикчу само за един японски турист
Японският посетител пътува до Перу с план да види Мачу Пикчу. Вместо това той прекара седем месеца в изолация. Когато местният туристически орган чул за тежкото му положение, взима решение да организира специално посещение, предаде Deutsche Welle.
Известните руини на Мачу Пикчу в Перу бяха отворени за първи път след месеци на изолация - но само за един турист от Япония.
Джеси Такаяма чакаше да посети обекта на световното наследство от март, когато пандемията на коронавируса спря пътуването, причини строга изолация и го остави в безизходица. Седем месеца по-късно местната туристическа власт реши да му даде специално разрешение да обиколи града на инките.
„Първият човек на Земята, който отиде в Мачу Пикчу след изолацията, съм аз“, публикува Такаяма в профила си в Instagram заедно със свои снимки от пустия град.
"Това е наистина невероятно! Благодаря", добави той във видео.
Такаяма, описан от местните медии като 26-годишен инструктор по бокс от Нара, планира само да прекара няколко дни в южноамериканската държава, за да може да посети Мачу Пикчу. Той си купува входния билет дни преди перуанското правителство да обяви извънредна ситуация и се озовава заседнал в град Агуас Калиентес, близо до туристическия обект.
„Мислех, че няма да мога да отида, но благодарение на всички вас, които се молихте на кмета и правителството, ми беше дадена тази супер специална възможност“, каза той.
Министърът на културата Алехандро Нейра заяви, че Такаяма е получил достъп до обиколката на сайта, след като е подал специално искане.
Мачу Пикчу, който преди пандемията привличаше хиляди туристи на ден, първоначално трябваше да отвори отново за обществеността през юли. Но Нейра каза, че отварянето е отменено за ноември. Когато се отвори отново, ще бъде позволена посещаемост от 30% от нормалния си капацитет от 675 души на ден.
"Все още сме в средата на пандемия", каза Нейра. „Ще бъде направено с всички необходими грижи.“
Мачу Пикчу е построен преди повече от 500 години от империята на инките, управлявала части от Западна Южна Америка преди испанското завоевание през XVI век. Руините са преоткрити през 1911 г. от американския изследовател Хирам Бингам и обявени за обект на ЮНЕСКО за световно наследство през 1983 г.