С възстановка на Царевец бяха отбелязани 625 години от смъртта на Иван Шишман
На 11 октомври с възстановка на Царевец бяха отбелязани 625 години от смъртта на Иван Шишман.
Срещата между цар Иван Шишман и коменданта на Свищовската крепост Алдимир се е случила се през 1393 година, а военачалникът идва на тази среща, за да докладва на царя за готовността на Дунавските крепости да защитават България до последната капка кръв. Това се случва, но въпреки всичко Търновското царство е превзето, разказва археологът Николай Овчаров, който вече второ лято прави археологически проучвания на крепостта "Калето" в Свищов и по чиято идея беше направена историческата възстановка.
Той заедно с проф. Пламен Павлов, историк от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", вече десетилетие работят и върху реабилитацията на Иван Шишман, за когото историята често казва, че е изоставил Царевец и е предал България.
Овчаров е категоричен, че Иван Шишман не е безхарактерен цар, който предава държавата си. В последния етап на войната той се изправя с 5000-на армия срещу 30 000 отбрана армия на Али Паша. Въпреки нищожните шансове Шишман тръгва на битка, а това не може да го направи страхливец, казва Овчаров.
След десетина дни крепостта, която според археолога е последния дъх на Търново, ще бъде напълно разкрита. Сред находките в "Калето" има над 100 монети, една от които е един изключително добре запазен екземпляр от времето на Иван Шишман. Според проф. Константин Дочев монетата е ценна, защото е стигнала до нас почти такава, каквато е била при изсичането й.