Синдромът на компютърното зрение е все по-често срещан на фона на пандемията. Ето как да се справим с него
Все повече хора, съобщават за синдром на компютърното зрение на фона на пандемията.
Синдром на компютърното зрение е понятие, което се е зародило още миналия век в Америка във връзка с появата на първите компютри. Това е сравнително нов вид заболяване, което започва да се оформя, тъй като все повече хора започват да работят с дигитални устройства и усещат симптоми като зачервяване, дразнене, затруднено фокусиране и други.
Ето как да поддържаме здравето на очите, когато ни се налага да прекарваме дълги часове пред екрана, поради необходимостта от работа в домашни условия.
1. Чести почивки
За професионалистите предлагаме да правите почивка на всеки 20 минути за около 20 секунди и да гледате нещо на разстояние 20 фута. Това ще отпусне мускулите и след това те могат да започнат да работят отново. Можете също така да изберете автоматизирани методи, при които екранът потъмнява на всеки 20 минути и сте принудени да направите малка почивка. Това ще подобри кръвообращението на очите, шията и гърба. Очите ви ще бъдат отпочинали, ако се спазва правилото 20-20-20.
2. Подходяща светлина и стойка
Други фактори като осветлението на помещението, положението на тялото, качеството на екрана на компютъра също трябва да бъдат взети под око.
3. Използване на капки за очи
За незабавно облекчение можете да използвате капки за очи, или така наречените изкуствени сълзи. Дългото стоене пред компютъра причинява сухота в очите, защото е по-малко вероятно да мигате докато обработвате цялата информация на екрана. А по-малкото мигане означава по-малко влага. За това си наложете да мигате по-често, когато сте пред монитора.
4. Онлайн обучението трябва да бъде подходящо разпределено
Препоръчително учителите да вземат уроци за 30-35 минути и след това да дадат интервал от 15 минути, преди да възобновят онлайн класовете.
5. Не неглижирайте здравословното си състояние
COVID-19 не трябва да бъде причина пациентите да отлагат своите прегледи и очни операции, тъй като очните болници вземат всички предпазни мерки, за да осигурят безопасност на пациентите и болногледачите. Пациентите не трябва да отлагат контролни прегледи за корекция на стъкло, рутинни прегледи при глаукома, катаракта и други, от страх да не влязат в болници, тъй като това може да повлияе неблагоприятно на тяхното здраве.