Васил Терзиев: Изборът на председател на СОС не търпи отлагане
Изборът на председател на Столичния общински съвет (СОС) не търпи отлагане, написа в профила си във фейсбук кметът на София Васил Терзиев вчера. Той припомня, че следващото заседание на съвета е в понеделник и добавя, че всички общинари са длъжни да защитят един единствен интерес - този на софиянци.
"Преди повече от месец жителите на София казаха: това искаме. Поверяваме града си на тези партии и гласуваме доверие да намерят решение. Хората гласуваха за мен, защото аз обещах нов стандарт на управление, ГЕРБ обещаха опитност, БСП обещаха най-различни неща, но за кратко - социална подкрепа. Всеки нещо обеща. Който иска, може", написа Терзиев.
И прави специално обръщение към всички партии.
"Уважаеми колеги от ГЕРБ, опит имате. Не бяхте ли вие тези, които отричаха отрицанието?
Уважаеми колеги от БСП, да не позволяваме на разговора за миналото да попречи на работата за бъдещето. Кое ви е по-важно: един паметник или 1 млн. живота в София? Искате ли София да е гостоприемна за софиянци, искате ли крайните квартали да не са втора категория, искате ли по-справедливи условия на труд?
Към ПП-ДБ: Месеци наред показвахме и доказахме, че различните мнения и позиции са богатство и винаги има път напред със съгласие и баланс, защото по-важни са резултатите, които софиянци очакват. Покажете как се прави.
Уважаеми колеги от "Има такъв народ", "Възраждане" и "Синя София", не вярвам, че има малки партии, както и не вярвам, че има малки хора".
Васил Терзиев отчете свършеното по време на първия месец от своето управление, което определи като кризисно и ходене в минно поле.
"Размирици, пожари и щети в центъра на София. Изчистени до сутринта. Първи сняг. Не блокира града, заради добрата подготовка и денонощната работа на екипите. Само в София всички училищата, детски градини и ясли посрещнаха децата в понеделник както обикновено. Първи сняг с невиждан досега обем изпочупени дървета. За нощ в София паднаха два пъти повече клони и дървета, отколкото през цялата 2022 г. Получихме и обработихме над 5000 сигнала за периода 26 ноември - 11 декември", пише кметът на София и добавя, че остава още малко работа за районните администрации в междублоковите пространства в кварталите.
За непочистени улици при снеговалежа Столичният инспекторат наложи санкции на фирмите в размер на 204 000 лв., напомня той.
"София заслужава да бъде чиста. Затова стартирах вътрешен одит в Завода за отпадъци. Очаквам заключенията на одита в началото на януари, а паралелно продължаваме работа по оздравителния му план. При първоначалния преглед установихме, че ако не предприемем спешни мерки, е възможно София да се изправи пред криза с боклука. Както и да продължат да се харчат обществени средства не в обществен интерес. Ще оправим и това. Първата стъпка беше смяна на директора, за да може новият да стигне до цялата истина. И най-добрият лекар не лекува без точна диагноза", констатира Терзиев.
И напомня, че остава седмица до края на общественото обсъждане на план-сметката за чистотата на София.
"Имахме само седмица, за да спазим сроковете за публикуването ѝ. В залата на СОС ще влезе план-сметка за гласуване, която отговаря на стандарта за истински чист град. Ако няма работещ СОС обаче, рискуваме да чистим града като през 2021 г., с планираните тогава средства, вместо със стандарти, като за през 2024 г. с повече миене на улиците, контрол на дейността на сметопочистващите фирми, поддръжка на зелените площи и др.", предупреждава кметът.
Терзиев написа още, че Столичната община няма налични средства за разплащане по големите инфраструктурни проекти - изграждането на канализацията и ремонтните дейности в двете зони в центъра на София, Зона 2 и 4.
"Търсят се 72 млн. лв. за разплащане с изпълнителите, за да не загубим 42 млн. лв. Ако не се разплатим, общината ще трябва да върне цялото финансираме за около 100 млн. лв., защото е закъсняла с изпълнението на ВиК проекта. А за да не живеем сред разкопани улици с недовършена канализация и (не)наредени павета и недовършени ремонти в центъра на София, ще трябва да платим още 56 млн. лв. собствени средства. А ако не довършим тази първа фаза на ВиК проекта, няма да имаме възможност да кандидатстваме за финансиране за втория етап на стойност 200 млн. лв.", обяснява столичният кмет.
По думите му на общината са наложени 10 млн. лв. финансови санкции заради "нарушения в документацията за обществени поръчки".
"И за финал на тази тема дори и да намерим нужните 72 млн. лв. от други бюджетни пера, не можем да ги използваме без решение на СОС. Намерили сме възможност и за заем, но не можем да поискаме такъв без решение на СОС. Така че утре всички 61 общински съветници трябва да решат дали ще загубим стотици милиони и ще оставим разкопани улици без канализация и недовършени ремонти в центъра на София", написа Терзиев.
И напомня, че Столичната община е подала 110 проекта на районните кметове от всичките 24 района на столицата по програмата на Министерство на финансите за финансиране на капиталови програми на общините.