8 C
София
понеделник, май 6, 2024

Д-р Петър Москов: Трябва друга философия – масово тестване и без локдауни

Препоръчваме Ви

ЕК ще препоръча начало на преговори за членство с Босна и Херцеговина

Европейската комисия ще препоръча на страните членки на ЕС да започнат преговори за членство с Босна и Херцеговина, съобщи председателят на Комисията Урсула фон...

Натискът по границите на ЕС: В каква посока ще се промени миграционната политика?

380 хиляди са нелегалните мигранти в Европа през 2023 година. Има ли натиск, къде е България и какво ще се случи – темата коментират...

„Спасените: 20 години история“ – изложба на ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица в Европейския парламент

В чест на повече от 20 години непоколебима отдаденост към благосъстоянието на животните в ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица, ЧЕТИРИ ЛАПИ с гордост представя вълнуваща...

„Минало несвършено“ – роман по култовия сериал на NOVA „Отдел „Издирване“

Излезе от печат „Минало несвършено“ - криминален психологически роман по култовия сериал на NOVA „Отдел „Издирване“. Майсторски замислена, динамична и завладяваща история, която разширява...

Важното е различната философия да пресрещнем на входа инфекцията, да изпреварим събитията, а не да вървим след тях. Държавата и обществото трябва да е проактивно, трябва философията да бъде свързана с продължаване и непрекъсване на обществения живот, а не с поредица от локдауни заради политически и някакви други цели. Това заяви в интервю за бТВ д-р Петър Москов.

Пълен текст на интервюто:

Водещ: Д-р Москов,  мерките, които бяха въведени през ноември дават ли реален резултат?

Петър Москов: То въпросът е за въвеждане на мерките, иначе за конкретика, за детайли можем да спорим, но в този спор няма да се роди нещо особено. Знаете ли вземам повод от това, което казахте, че хора от щаба са казали, че целим да стигнем до 500 новозаразени на ден, нали така казаха? Знаете ли кога е била последната дата, когато сме имали 500 новозаразени на ден? Няма да ви мъча – края на октомври месец. В края на октомври месец сме били в ситуация, в която според тази философия на мерки нещата са добре, началото на декември трябваше да се затворим. Тоест малко повече от месец ни е нужно от достигането на някакво заветно число от 500, 400, 600, да приемем, че числото е коректно, за да се затворим. Тоест цялата тази философия на повторно, отново и отново достигане на определени нива на зараза, затваряне, след това дълги разговори кога, защо и как трябва да се отворим, тя за мене е неработеща. Това, което трябва да направим ние като общество, е не да спорим за детайла – дали трябва да бъдат затворени само моловете, или и някакви други магазини и кога трябва да бъдат отворени, а да имаме различна философия, философия за справяне с кризата с коронавируса.

Водещ: Да, ние сме включени в този дебат, защото много от хората наистина казват защо само моловете. Добре, какво трябва да се направи. Ако в момента ние имаме възможност…?

Петър Москов: Да, докато подходът е свързан с реакция на нещо, което вече се е случило.

Водещ: Добре, какво трябва да се направи, ако в момента ние имаме възможно най-либералните мерки, за да може по някакъв начин икономиката да си поема дъх, ако изобщо е възможно? Какво трябва да се направи, за да имаме все пак действаща икономика, но запазено здраве на хората?

Петър Москов: Категорично трябва да се смени подходът. От реактивния подход, който в момента държавата приема, който е свързан с това – решението е затваряне на определени сектори от държавата за определен период от време. Чакаме да се достигне до определени нива на заразяване, но след това казваме затваряме това, това и това, защото сме преценили, че те са най-големите огнища на зараза. Тестваме само при тежки симптоми и карантинираме …за Бога днес числото, господин Хекимян, е 43%. 43% от активните доказани случаи – само толкова са карантинирани, да не говорим за свързаните с тях лица. Това е реактивен подход. Ходим след събитията, затваряме, един доволен, друг недоволен, раздаваме нещо пари на недоволните – някаква такава история. Това губи перспектива и създава усещане за абсолютна липса на хоризонт пред всеки един от нас. Да не говорим, че превръща голяма част от населението в противници на каквато и да било идея за противоепидемични мерки. Различният подход, който ние предлагаме, е свързан с проактивни действия. И той е свързан с това целта да бъде непрекъсваемост на обществения живот. Тоест да не минаваме от локдаун в локдаун по-тежък или по-лек, не знам, както ни е хрумнало, а да имаме идеята, че няма да стигаме до локдаун. Това става с активен процес на масово и селектирано тестване и изолация единствено и само на доказаните заразоносители, а не на цели групи от обществото по сектори на човешко занимание, било в търговия, било в хранително-вкусова промишленост, било някъде, защото така трябва. Това е различна философия.

Водещ: Това обаче е ваша философия.

Петър Москов: Пресрещаш инфекцията преди това, другото е ходиш след инфекцията и казваш: ние ще ви затворим.

Водещ: Добре, но виждаме, че в Западна Европа са далеч по-драстични мерките, отколкото в България със затваряне, включително и на Новата година хората няма да могат да излизат. Те нали са уж по-развити от нас, те защо не са приложили тези мерки и този подход?

Петър Москов: Има две причини. Едната е, че е свързано навсякъде така е по-лесно. Едното е свързано с организация, с процес на контрол, с организиране на тестове, с организиране на карантиниране, другото е стигнем до някъде и кажем виждате ли сега общественото мнение е такова, повечето хора тук казват еди какво си.

Водещ: А те правят там това, защото имат повече пари, а ние тук правим това, защото нямаме, така ли?

Петър Москов: Освен това, да се сравняваме по какъвто и да било показател с Германия и Франция, е неразумно. Едно е да организираш мерки по тестване и контрол в държава като Германия и Франция с 80-90 милионно население, друго е реалното с 5-6 милиона население на България. Словакия, която е държава да кажем от нашия калибър, направи този поход, който ние предлагаме. Резултатът беше, че 4 седмици след масовото тестване, което направиха с антигенните тестове, числото, количеството на новозаразените спадна с 50%.

Водещ: Това вече не е ли безсмислено, когато в България вече говорим за дифузно разпространение?

Петър Москов: Безсмислено е, господин Хекимян, оттук нататък да си представяме, че всеки месец и половина ние ще влизаме в някаква такава система от мерки, не просто само заради икономиката, а заради здравния ефект, защото здравен ефект няма да получим особено добър. Защото ако видите смъртността – целият разказ за смъртността в България, ще си дадете сметка, че той има своите пикове. Трите пика, които имаме по области са в Разград, Търговище и Кърджали – между 100 и 140% от смъртността по това време за минали години. Едновременно с това ние водим тези области зелени от гледна точка на новозаразените с COVID-19. Е, въпросът ми към вас и вашите зрители е защо това е така, защо няма кой да ги прегледа, няма кой да ги диагностицира и няма кой да ги лекува. Когато отидат в болницата, те отиват без диагноза, защото никой не им е сложил. Няма държава, която да организира тяхното тестване, няма държава, която да изолира заболелите, няма държава, която да гарантира началните фази на лечение.

Водещ: Това означава, че е важно как се справяме, а не колко са заразените, защото така или иначе хората ще се заразяват, а колко са излекуваните и колко са спасените.

Петър Москов: Важното е различната философия да пресрещнем на входа инфекцията, да изпреварим събитията, а не да вървим след тях.

Водещ: Ще изпреварим ли събитията сега или ще вървим след тях, когато става въпрос за ваксиниране на населението? Подготвени ли сме?

Петър Москов: Да кажем следното, че тече сериозна подготовка от страна на държавата, това е видимо. Но казвам го и като лекар, и като човек, който има определен управленски опит. Резултат от гледна точка на справянето ни с епидемията заради ваксината, което в крайна сметка ще е решението, ние не можем да чакаме преди края на есента началото на зимата следващата година. Дотогава ние трябва да изработим собствения си механизъм и поведение, и аз казвам държавата и обществото трябва да е проактивно, трябва философията да бъде свързана с продължаване и непрекъсване на обществения живот, а не с поредица от локдауни заради политически и някакви други цели. Ваксинацията е достижение на цивилизацията. Спорът за ваксините е като спора за ковида. Вокалните групи, маргинални психопатични групи ако щете от двете страни, водят безумен разговор, в който обществото стои страхливо, защото е притеснено. От едната страна имате хора, които обясняват, че Бил Гейтс ви чипира и с адронния колайдер ще ви зомбира, от другата страна има хора, които казват абе, вие сте идиоти и антиваксъри, защото имате притеснения защо чисто нова ваксина може да повлияе на хроничното ви заболяване. Разговорът трябва да бъде, връщам се на предишното ми гостуване при вас – политически щаб, това трябва да направи Борисов, а не да обикаля. Този политически щаб трябва да даде масови разговор на обществото. Тези маргинални групи винаги ще съществува. И второто – активен подход – изпреварване на инфекцията, не затваряне на обществения и икономически живот, масово тестване. И икономическо е по-ефективно, и като здравен резултат ще бъде по-добро. Ако не се направи това, ни чака беля след беля – и здравна, и икономическа.

Водещ: Затваряне, отваряне месец през месец.

Петър Москов: Това е безумие, нали всички сте съгласни?!

Водещ: Благодарим на д-р Петър Москов за този коментар.

Повече по Темата

НАПИШЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

Последни Новини

ЕК ще препоръча начало на преговори за членство с Босна и Херцеговина

Европейската комисия ще препоръча на страните членки на ЕС да започнат преговори за членство с Босна и Херцеговина, съобщи председателят на Комисията Урсула фон...

Натискът по границите на ЕС: В каква посока ще се промени миграционната политика?

380 хиляди са нелегалните мигранти в Европа през 2023 година. Има ли натиск, къде е България и какво ще се случи – темата коментират...

„Спасените: 20 години история“ – изложба на ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица в Европейския парламент

В чест на повече от 20 години непоколебима отдаденост към благосъстоянието на животните в ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица, ЧЕТИРИ ЛАПИ с гордост представя вълнуваща...

„Минало несвършено“ – роман по култовия сериал на NOVA „Отдел „Издирване“

Излезе от печат „Минало несвършено“ - криминален психологически роман по култовия сериал на NOVA „Отдел „Издирване“. Майсторски замислена, динамична и завладяваща история, която разширява...

България ще се включи в екипа на „Евроджъст“ за разследване на военни престъпления в Украйна

Министърът на правосъдието Атанас Славов изрази решителност България да бъде една от страните, които ще участват във възстановяването на справедливостта след престъпната война на...